حدیث روز
امام علی (ع) می فرماید : هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬ خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است.

شنبه, ۲۰ خرداد , ۱۴۰۲ Saturday, 10 June , 2023 ساعت تعداد کل نوشته ها : 1734 تعداد نوشته های امروز : 0 تعداد اعضا : 2 تعداد دیدگاهها : 17×
15 تیر 1399 - 17:22
شناسه : 1167
بازدید 442
1
شهرستان هندیجان دارای فرهنگ کهن و بافت سنتی می باشد هیچ بازرسی کارآمد تر از وجدان بیدار نیست
ارسال توسط :
پ
پ

امین اله ساجدی کیا رئیس اداره تعزیرات حکومتی شهرستان هندیجان در گفتگوی ویژه با پایگاه خبری اخبار هندیجان اظهار داشت: به فضل الهی هرچه زودتر شاهد ریشه کن شدن و پایان اپیدمی ویروس منحوس کرونا و بازگشت آرامش روانی و رونق کسب و کار و فعالیتهای تولیدی و اقتصادی برای همشهریان قانون مدار شهرستان هندیجان باشیم.

وی تصریح کرد: متناسب با تکالیف ذاتی خود برنامه های مدون و مستمری برای اجرا در سال ۱۳۹۹ تدوین نموده ایم که اجرای آنها نقش تاثیرگذاری در صیانت از سلامت عموم و حفظ امنیت اقتصادی شهرستان دارد.

وی افزود: سازمان تعزیرات حکومتی دارای ماموریتی چند جانبه است لذا بعنوان نهادی کاملا سرکوب گر قلمداد نمی شود بلکه علاوه بر اینکه صلاحیت رسیدگی در سه حوزه ۱) بهداشت، دارو و درمان ۲) کالا و خدمات ۳) قاچاق کالا و ارز را بر عهده داشته است.

ایشان خاطر نشان کرد: نمونه بارز یک دستگاه تنظیم گر و انضباط بخش بوده یعنی یکی از کارکرد های این سازمان تلاش پایدار و مستمر برای سازگار نمودن رفتارهای کنشگران حوزه های اقتصادی با استاندارد های تعریف شده و پیشگیری و بازدارندگی از فعل و ترک فعل های بزهکارانه مشمول صلاحیت می باشد.

ساجدی کیا گفت: ماموریت اصلی سازمان تعزیرات حکومتی سرزنش کیفری نیست چرا که سرزنش کیفری همیشه راه حل نهایی است و زمانی موثر است که سایر روش ها نتواند احترام به ارزش ها و هنجارهای اجتماعی را تضمین کند، هدف نخست آن سازمان از یک سو تشویق کنشگران اقتصادی به رعایت مقرراتی است که از یک طرف سلامت مردم، اقتصاد و بازار و از طرف دیگرحقوق بنیادین مصرف کنندگان را تضمین کند.

رئیس اداره تعزیرات حکومنی هندیجان در ادامه افزود: هدف دوم این سازمان رسیدگی به بزه های تعزیراتی با محوریت سرعت و دقت و رعایت اصول و تشریفات دادرسی منصفانه به منظور ایجاد امنیت، رقابت، سلامت و شفافیت در بازار و فضای کسب و کار همچنین حمایت از حقوق مصرف کنندگان و فعالان اقتصادی از دیگر کارکردهای این نهاد است.

ساجدی کیا یاد آور شد: با این توصیف مطابق با قانون، تعزیرات حکومتی هیچگونه تکلیفی در خصوص نظارت و بازرسی پیرامون تخلفات مشمول صلاحیت ندارد بلکه در حوزه های متفاوت دستگاههای نظارتی مختلف پیش بینی شده اند که هر کدام در حیطه وظایف خاص خود نقش ضابط را ایفا می نمایند و تعزیرات حکومتی به عنوان یک مرجع رسیدگی کننده و تحکمی در انتهای این زنجیره قرار دارد اما در راستای پیشگیری  و کار آمد نمودن بازرسان و البته رصد مواردی که در حاشیه امنیت قرار دارند بعضا مبادرت به برگزاری گشت های مشترک می نماید.

وی گفت: البته بازرسی ها در سنوات قبل توسط نهادهای ناظر وجود داشته و پرونده هایی منعکس می شد ولیکن با تاسیس اداره تعزیرات در هندیجان زمینه سهولت دسترسی فراهم گردید.

وی در ادامه مطالب خود اذعان نمود: بخشی از پرونده های تعزیرات حکومتی مربوط به شکایات اشخاص حقیقی و حقوقی بوده که راسا اقدام به شکایت می نمایند.

ایشان توصیه کرد: راجع به شهرستان هندیجان که دارای فرهنگ کهن و بافت سنتی می باشد هیچ بازرسی کارآمد تر از وجدان بیدار نیست لذا کسبه و اصناف که قریب به اتفاق آنها مکاسب خواندن نسبت به حقوق هم نوعان خود اجحاف نخواهند کرد و اما شهروندان شریف نمی بایست نسبت به حقوق خود بی تفاوت باشند بلکه در صورت مواجهه با هر نوع تخلف صنفی بلافاصله با سامانه ۱۲۴ اداره صنعت معدن و تجارت تماس و یا با مراجعه مستقیم به آن اداره مراتب را گزارش دهند. همچنین میتواند سامانه ۱۳۵ سازمان تعزیرات را شماره گیری نمایند تا به دستگاه نظارتی ذی ربط منعکس گردد.

وی گفت: انشالله بنا بر این هست که بر اساس هماهنگی های صورت پذیرفته با مسئولین شهرستان، جلسات کمیسیون هماهنگی امور تعزیرات حکومتی و کارگروه نظارت بر مایحتاج عمومی و کمیسیون فرعی برنامه ریزی، هماهنگی و نظارت بر قاچاق کالا وارز به نحو نظامند جهت ایجاد هماهنگی بیشتر بین دستگاهای مرتبط برگزار شود.

ساجدی کیا افزود: ما در راستای تخلف زدایی بیش از آنکه به دنبال اعمال و تشدید مجازات باشیم می بایست نظارت ها را تشدید و برنامه ها به سمت اقدامات پیشگیرانه جهت داده شود البته در بخش کالا و خدمات قریب به اتفاق واحد های اقتصادی اعم از تولیدی، خدمات فنی و توزیعی و خدماتی قوانین صنفی را رعایت می کنند که چشم انداز ما نیز حمایت از تولید کنندگان موثر در سلامت سفره مردم است.

ایشان در پایان خاطر نشان کرد: اما بدیهی است در شرایط فعلی کسانی که قصد سوء استفاده داشته باشند قطعا در تعزیرات حکومتی هندیجان حاشیه امنیت نخواهند داشت در خصوص بخش بهداشت، دارو و درمان اعم از مراکز بهداشتی و درمانی موسسات پزشکی و داروخانه ها که در صورت انعکاس گزارش از سوی متولیان به لحاظ اینکه با سلامت مردم ارتباط مستقیم دارند حساسیت بیشتری خواهیم داشت و راجع به قاچاق کالا و ارز نیز به تکلیف قانونی خود وفق قوانین مربوطه و منویات نظام در سطح عملکردی خویش اقدام خواهیم کرد.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.